JLA Show Week Begins June 21st!

JLA ONLINE ENTRY

The Junior Livestock Auction at the Tri-County Fairgrounds will be held on Saturday, June 25, 2022. We are bringing back a LIVE Sale this year.

Find the Junior Livestock Auction Full Schedule Here.

>> DOWNLOAD JLA 2022 SCHEDULE

JLA BISHOP 2022 SCHEDULE

REGISTER 2022 PREMIUM BOOK ENTRY

>> DOWNLOAD JLA PREMIUM BOOK ENTRY  

2022-JLA-PremiumBookEntry

Important JLA Exhibitor FORMS

YQCA

Each session purchased includes three modules – a knowledge builder, a skills lab, and a quiz.

  • The knowledge builder is where content is delivered, the skills lab provides an opportunity to apply the content, and the quiz tests knowledge. To receive a certification, an 80% must be achieved on the 10-question quiz.
  • These modules, completed in their entirety, will provide 2-3 hours of an experience for users.

Features of the online modules include:

  • Characters at each age level to guide youth through the course
  • Free navigation within the course so youth can spend as much or as little time on a particular topic based upon their personal needs
  • Variety of learning opportunities to accommodate various learning styles and modalities
  • Audio button on each slide so youth can listen to audio rather than read the on-screen text

Users may revisit modules anytime during their year of certification to repeat the modules purchased for additional learning opportunities.

2021 JLA Supreme Grand and Reserve Champions

SWINE SHOW RESULTS:
Supreme Champion Gilt – Ruger Talbot
Reserve Champion Gilt – Audrina Banta
Supreme Champion Market Hog – Kimberlin Alderman
Reserve Champion Market Hog – Gillian Urton

GOAT SHOW RESULTS:
Supreme Champion Wether Dam Doe – Ruger Talbot
Reserve Champion Wether Dam Doe – Brisa Gutierez
Supreme Champion Meat Goat – Kimberlin Alderman
Reserve Champion Meat Goat -Josie Peek
Supreme Champion Dairy Goat – Jessica Milsap
Reserve Champion Dairy Goat – Hannah Yount
Supreme Champion Pygmy Goat – Taryn Michener
Reserve Champion Pygmy Goat – Reese Buffington

BEEF SHOW RESULTS:
Supreme Champion Breeding Heifer – Ben Kemp
Reserve Champion Breeding Heifer – Tannyr Ludwick
Supreme Champion Market Beef – Juanita Joseph
Reserve Champion Market Beef – Conner Holland
Supreme Champion Dairy Heifer – Audrina Banta
Reserve Champion Dairy Heifer – Hannah Yount

SHEEP SHOW RESULTS:
Supreme Champion Breeding Ewe – Amai Sarratea
Reserve Champion Breeding Ewe – Courtney Polish
Supreme Champion Ram – Jessica Milsap
Reserve Champion Ram – Landon Blackburn
Supreme Champion Market Lamb – Kimberlin Alderman
Reserve Champion Market Lamb – Josie Peek

TURKEY SHOW RESULTS:
Supreme Champion Market Turkey – Cora Van Nest
Reserve Champion Market Turkey – Evabelle Cleland

RABBIT SHOW RESULTS:
Supreme Champion Rabbit Pen – Loralei Balcunas
Reserve Champion Rabbit Pen – Jessica Milsap